top of page
photo (47).png

Yalan Dünyada Gerçek Bİr KAhraman

“Ant içtim kendi kendime; uçmamı sağlayan kanatlarımın bana İslamca takılmış olduğunu asla unutmayacağım!”

Malcolm X

 

Temel insanlık haklarınız, özgürlüğünüz, inançlarınız için ne kadar mücadele etmeniz gerekti? Hiç mi?

Irkçı bir cinayete kurban giden bir babanın ve akıl hastanesine kapatılan bir annenin on çocuğundan biriydi Malcolm Little, namıdiğer Malcolm X. Ten rengi bütün hayallerinin önüne bir set çekti ve ona yaşamak için yalnızca en dipler sunuldu. Uyuşturucu, kadın ticaretinden antika eşya hırsızlığına kadar giden kirli bir hayatın içinde buldu kendini vehırsızlıktan hapse mahkûm oldu. Hapishane yıllarında bir sahte peygamber vesilesi ile sözde İslam’la tanıştı; hayatında köklü bir değişiklik yaptı. Dünyanın en etkili hatiplerinden biri oldu. Amerikan toplumunun kanayan yarası ırkçılık ve ayrımcılığa karşı ciddi bir mücadele verdi. Samimi bir hakikat arayışı, güzel niyet ve çaba karşılıksız kalmadı, Allah(cc) lütfetti ve hac için Arabistan’a giderek gerçek İslam’la tanıştı. El-Hac Malik El-Şahbaz ismiyle, bambaşka bir insan olarak, bir başka güzel döndü ülkesine. Hayatı boyunca ırkçı kitlelerin, sahte peygamber Elijah Muhammed ve Örgütünün ölüm tehditleriyle, saldırılarıyla mücadele etti ve 20 Şubat 1965’te Manhattan’daki konuşması sırasında düzenlenen bir suikast ile şehit edildi.

Bizler de onun hayata dair keskin tespitlerini sizler için otobiyografisinden derledik:

 

  1. Tarihi değiştirenler, ancak ve ancak  insanın kendisi hakkındaki düşüncesini değiştirmeyi başarabilmiş olanlardır.

 

  2.Bugünün hızlı dünyasında tefekküre ya da derin düşünceye yer yok.

 

  3.  İnsan teşvik edilirse hapishanede hayatını değiştirebilir.

 

  4.Büyüklerin çocuklardan alacağı bir ders vardır; başarısızlığa uğramaktan utanmamak, toparlanıp bir daha denemek.

 

  5. İster kurşun atıyor olunuz, ister oy atıyor olunuz; hedefinizi iyi seçmelisiniz; kuklayı vurmamalısınız, kuklacıyı vurmalısınız.

 

  6.Benim yolumdan yürümek ve hareketime katılmak isteyenler, gerçek anlamda özgürlüğe kavuşmadan önce hapishaneye,     hastaneye   ve kabristana gitmeyi göze almak zorundadır.

 

  7.Tarihin en büyük liderlerinden bazılarının ölüp de toprak altına girmedikleri müddetçe kıymeti bilinmemiştir.

 

  8. Ben şiddet savunuculuğu yapmıyorum ama adam durup dururken gelir benim ayağıma basarsa, ben de onun ayağına basarım.

 

  9. Felsefemin ne olduğunu tam olarak söyleyemem size ama şu kadarını söyleyebilirim ki esnek bir düşünceye sahibim.

 

 10.Müslüman olduktan sonra Müslümanlık adına yaptığım birçok şeyden pişmanlık duymaktayım. Bana öyle geliyor ki, bir insanın kendi başına bir takım budalalıklara kalkışması için, bunun bedelini ödemeye de hazırlıklı olması gerekmektedir.

 

 11.İnsan hayatta başka birinin, özellikle aynı meslekten olan birisinin, kendisinden daha başarılı olduğunu görürse bilmelidir ki o adam kendisinin yapmadığı bir şeyler yapmaktadır.

 

 12. İnsanları acımasızca ezen ve sonra da bu ağır yükün altından kalkamıyorlar diye insafsızca cezalandırılan bir topluma karşı, içimde zerre kadar şefkat ve merhamet beslemiyorum.

 

 13.Hayatta bir şeyler elde etmek istiyorsa insan, zaten birçok şeye sahipmiş gibi davranmalıdır.

 

 14.Hristiyan cenaze törenleri yaşayanlar içindir, oysa bizimkiler ölenler içindir.

 

 15.Aşk yetenektir, davranışlar toplamıdır, tutumdur, düşünceler silsilesidir, sevilen ya da iğrenilen tüm şeyleri içeren bir şeydir.

 

 16.İslam, kadının iç evrenine bakmayı öğretir insana. Kadına da bizim iç evrenimize bakmasını öğretir.

 

 

 17.Bana göre gerçek bir önder, kafasının sardığı bir kalabalığı çekebilen, bunu başarabilen bir kişidir. Gerçek taraftarlar ise, feverana kapılmaksızın kendiliğinden gelenlerdir.

 

 18.Allah(cc) çeşitli vesilelerle, her zaman ve her yerde yanınızda olduğunu sık sık gösterir size, yeter ki O’nu gönlünüzden hiçbir zaman çıkarmayasınız.

 

 

 19.Amerika’nın  islamı tanıması gerekir, çünkü Amerika’yı başındaki ırk belasından kurtarabilecek tek şey islam dinidir.

 

 20.Gerçek peşinde koşturan akıldan, yapacağı her atılımda belli bir esnekliği hiç elden bırakmaması beklenir.

 

 21.Haccın çok yönlülüğü, manevi cephesi bütün dünyaya yeterince duyurulabilirse ve gereği gibi anlatılırsa, İslam’ı din olarak seçenlerin sayısı en azından iki üç misli daha artacaktır.

 

 22.Bir ülkenin ahlaki durumu açısından güçlülük ya da zayıflık derecesini ölçebilmek için, yalnızca sokaklardaki kadınların giyim kuşamlarına, tutumlarına bir bakmanız yeterli olacaktır; özellikle genç kadınlara bakarak kesin bir yargıya bakabilirsiniz.

 

 23.Maddi gelişmelerle manevi değerlerin dengede tutulabildiği yerlerde, gerçek bir cennet oluşturulabilir.

 

 24.Ben gerçeğin peşindeyim, kimin ağzından çıkmış olursa olsun umrumda değil. Ben hakkın peşindeyim, kimin lehine ya da aleyhine olursa olsun umurumda değil. Ben her şeyden önce ve her şeyden çok bir insanım. Bu nedenle de, insanlık alemine kimin yararı dokunduğuna inanıyorsam, onun yanındayım.

 

 25.İnsanlığın ezelden beri sürüp gelen tarihçesi bize göstermiştir ki, gerçek anlamda önderlik ancak mana alanında sağlanabilir.

 

 26.Kutsal Dünya’da tanık olduğum gerçek kardeşlik, öfke yüzünden insanın görme yeteneğinin bütünüyle körlendiğini öğretti bana.

 

 27. Ancak zifiri bir karanlıktan sonra, pırıl pırıl bir aydınlık çöker ortalığa; ancak, katlanılmaz çileler döneminin kapanmasından sonra, çılgınca bir sevinç dönemi açılabilir; ancak tutsaklıktan ve zindandan sonra özgürlüğün en tatlı meyvelerine kavuşabilir insan.

 

 28.Bir insanı avlamak için pusuya yatanların bilmeleri gerekir ki, balta girmemiş bir ormanda, avcıları da bir avlayan bulunur her zaman.

 

 29.Hiç kimseye, hayatında yapması gereken şeylere yeteceğinden fazla zaman verilmemiştir.

 

30.Toplumlar her zaman kendilerinin olumlu yönde değişime uğramasına büyük katkısı olan insanların canına kastetmişlerdir sonunda.

bottom of page