top of page

Orucu Bozan ve Bozmayan Şeyler

 

Yemek,içmek,cinsel ilişkide bulunmak, tütün içmek, enfiye çekmek, dumanı genize almak suretiyle tütsülenmek, temas veya okşama ile meninin gelmesi(kadında yaşlık belirtisi) orucu bozar.

 

-Öpmek ,esans,kolonya veya çiçek koklamak, kendiliğinden boğaza kaçan duman, toz veya sinek, uykuda ihtilam olmak orucu bozmaz.

 

-Unuturak yiyip içmek veya cinsel ilişkide bulunmak orucu bozmaz; hatırlayınca oruca devam edilir.

 

-Sabaha kadar cünup kalmak orucu bozmaz.

 

-İğne yaptırmak(enjeksiyon) orucu bozar; kaza gerekir. Ancak şafi mezhebine göre, iğne yaptırmak, kan ve serum vermek orucu bozmaz; acil durumlarda şafi mezhebini taklit etmek caizdir.

 

-Buruna ve kulağa ilaç damlatmak orucu bozar. Fakat kulağa kaçan su ve temizlemek için kullanılan pamuk temizleyici  orucu bozmaz.

 

-Kan vermek orucu bozmaz;ancak zayıf düşme ihtimali varsa mekruhtur.

 

-Kendiliğinden, istemeyerek-ağız dolusu da olsa-kusmak orucu bozmaz. İsteyerek, zorlayarak ağız dolusu kusmak orucu bozar, kazası gerekir. İsteyerek az bir kusma orucu bozmaz.

 

-Vücudun herhangi bir yerinden içeriye sokulup kaybolan şey orucu bozar; bir ucu dışarıda kalmışsa bozmaz.

 

-Balgam yutmak veya burunun içine inen nemi çekip yutma yahut ağıza su verip çalkaladıktan sonra, ağızda kalan yaşlığı tükrükle yutmak orucu bozmaz..

 

-Dişler arasında kalan bir kırıntıyı veya susam gibi küçük bir şeyi yutmak orucu bozmaz. Dışarıdan ağıza atılırsa bozar ve kaffaret gerekir.

 

-Gözyaşı  veya ter; bir veya iki damla ise orucu bozmaz; tuzluluğa ağızda hissedilecek kadar fazla olup ta oruç hatırda iken yutulursa bozar.

 

-Yıkanmak orucu bozmaz. Fakat mazmaza yaparken genize kaçan su orucu bozar; kaza etmek gerekir.

 

-Sürme veya göze damlatılan ilaç orucu bozmaz. (Bunların vücuda geçişi derinin emmesiyledir; deriden içeriye sızan şeyler orucu bozmaz. Yıkanırken vücuda  dökülen su da böyledir.)

 

-Dışarıdan yaraya konulan merhem vs. orucu bozmaz. Ancak baş veya karındaki bir yaraya konulan sıvı ilacın, yaranın ıslaklığı ile vücuda girdiği biliniyorsa bozulur.

 

-Diş çektirmek orucu bozmaz. Ancak morfin veya kan yutmak orucu bozar, kaza gerekir.

 

-Akupunktur ve stimilatör kullanmak orucu bozmaz.

bottom of page